Profilaktinė programa „Karta be karieso“

Profilaktikos programa „Karta be karieso“ klinikoje “Aukštėja” vykdoma daugiau, nei 10 metų. Joje naudojamos ne tik Norvegijos Vestfoldo apskrities dantų sveikatos centro, Danijos NEXO, Vokietijos SOLO profilaktikos programos, bet ir originalios klinikoje “Aukštėja” sukurtos metodikos. Jų mokslinį pagrindą sudaro fundamentali Dr. Weston Price monografija “Mityba ir fizinė degeneracija”, JAV Loma Linda universiteto mokslininkų Dr. Ralph R.Steinman ir Dr. John Leonora darbai bei neurologijos ir endokrinologijos mokslų atradimai vertinantys kariesą, kaip sisteminį susirgimą.
JAV mokslininko Dr.Steinman tyrimai įrodė, kad kariesas nėra vien tik išorinis danties pažeidimas, kurį sukelia rūgštis gaminančios bakterijos. Kariesas tai sisteminio medžiagų apykaitos sutrikimo paseka. Tai reiškia, kad jūsų burnos sveikatą sąlygoja bendra organizmo sveikata, todėl būtinas gydytojo odontologo, kitų specialybių gydytojų ir svarbiausia – Jūsų asmenė motyvacija gydymo procese.
DDS, MS profesorius Dr. Ralph R.Steinman iš Loma Linda universiteto katru su fiziologijos, biofizikos ir endokrinologijos profesorium Dr. John Leonora paskyrė 40 metų moksliniams tyrimams, kad ištirtų burnos ertmės, dantų ir viso organizmo metabolizmo sąveiką. Dantis nėra vientisas, jį sudaro daugybė dentino kanalėlių ir lygiagrečių emalio prizmių. Dr. Steinman įrodė, kad medžiagos iš organizmo su intersticiniu (audinių) skysčiu per pulpos kamerą patenka į dentino vamzdelius ir tuomet pro emalį į burną.

Šį reiškinį jis pavadino dentalinio skysčio transportu ir įrodė, kad tai savaiminio dantų valymosi mechanizmas. Bandymai buvo atliekami su pelėmis, suleidžiant joms radioaktyvaus akriflavino hidrochlorido į pilvo ertmes. Jau po šešių minučių radioaktyvus preparatas atsirasdavo dentino kanalėliuose, o po valandos ir emalyje.

Pastovus danties paviršiaus savaiminis valymasis dėl dentalinio skysčio tėkmės apsaugo dantį nuo mikrobų prisitvirtinimo prie emalio ir toksinų patekimo į danties vidų, panaikina neigiamą burnos ertmės bakterijų sukeltų rūgščių poveikį emaliui. Tuo pačiu metu iš pulpos kameros maisto medžiagos patenka į dentino vamzdelius tam, kad sudarytų regeneraciją palaikančią aplinką. Šio transporto reguliavime lemiamą vaidmenį vaidina pagumburis ir endokrininė poausinės seilių liaukos dalis. Moksliškai tai vadinama neuroendokrinine pagumburio/poausinės seilių liaukos ašimi. Odontoblastai, ląstelės esančios dentino vamzdeliuose, veikia kaip dentino skystį varinėjančios pompos. Pagrindinės problemos kyla tada, kai netinkama mityba, oksidacinis stresas, mineralų ir mikroelementų trūkumas neigiamai veikia pagumburį, šis – poausinę seilių liauką, o seilių liauka – odontoblastus. Profesorius R.Steinman pademonstravo, kad odontoblastai yra hormoniškai ir biochemiškai susiję su viso kūno metabolizmu, tad ir su dantų sveikata bei funkcionavimu. Jei odontoblastų funkcija sutrinka, krinta intradentalinis skysčio spaudimas. Dėl kapiliarinių reiškinių skystis ima tekėti priešinga kryptimi ir toksinės medžiagos iš burnos ar aplinkinio periodonto patenka į pulpos kamerą, sukeldamos uždegiminį pulpos atsaką. Trumpai tariant – kariesas pradeda vystytis ne nuo emalio demineralizacijos, bet nuo pagumburio, endokrininės poausinės seilių liaukos dalies, odontoblastų funkcijos ir galiausiai danties metabolizmo sutrikimo. Todėl ir karieso profilaktika turi būti nukreipta ne tik į išorinį danties apsaugojimą ir valymą bet pirmiausia į neuroendokrininės funkcijos ir homeostazės atstaymą. Pavyzdžiui Dr. Steinman nustatė, kad maisto praturtinimas organiniais vario, geležies ir mangano junginiais, kurie būtini odontoblastų metabolizmui ženkliai sumažino karieso atsiradimą.

Paminėsime 7 svarbiausius faktorius, nulemiančius burnos sveikatą:

1. Mineralais ir mikroelementais turtingos Jūsų seilės. Dantų demineralizaciją, mikro ir makroelementų netekimą, atstato priešingas procesas – dantų remineralizacija. Kitaip sakant terpė kurioje yra Jūsų dantys, vaidina labai svarbų, net lemiamą vaidmenį dantų sveikatai. Seilių sudėtis didžia dalimi apsprendžia kokia yra mūsų burnos mikroflora, o seilių buferinės savybės neutralizuoja mikrofloros gaminamų rūgščių poveikį. Sveikas žmogus, kokybiškos seilės, sveika burnos mikroflora ir sveiki dantys. Mikrofloros pažeidimas baktericidiniais burnos skalavimo skysčiais sutrikdo visą šią grandinę ir nužudo liežuvio kriptose esančias bakterijas, būtinas NO (azoto monoksido) susidarymui, o pastarasis yra vienas pagrindinių biomediatorių kraujagyslių išsiplėtimo reguliavime. Tai padidina riziką susirgti kraujagyslių ligomis. Burną skalaukite tik organiniais, netoksiškais skalavimo skysčiais.

2. Mineralais, mikroelementais ir kitomis maistingomis medžiagomis turtingas Jūsų kraujas. Kadangi dantys mineralizuojasi ne tik iš išorės, bet daugiau iš vidaus (per pulpos kamerą ir dentino kanalus), labai svarbu, kad kraujyje netruktų maistingų medžiagų, mineralų ir mikroelementų. Priešingu atvėju organizmas gali “pasiskolinti” mineralus iš Jūsų dantų kad užtikrintų bendrą homeostazę.

3. Nepažeistas dentalinio skysčio transportas. Šis punktas išsamiai paaiškintas aukščiau esančiose pastraipose.

4. Tinkamas seilių pH. Seilių pH yra ne tik burnos sveikatos, bet vienas tiksliausių ir svarbiausių viso organizmo sveikatos rodiklių. Jis parodo, ar pakankamai mūsų ląstelių mitochondrijos pagamina ATF -­‐ energijos “baterijų”, kad ląstelių baltymai galėtų atlikti jiems skirtus darbus. Plačiau skaitykite pH terapija, www.ladika.lt

5. Pakankamas seilių kiekis. Čia labai svarbus pakankamas vandens kiekis mūsų organizme, nes apie 90% mūsų organizmo molekulių – vanduo. Ne mažiau reikšminga neuroendokrininės sistemos sveikata.

6. Pakankamas kramtymas. Dantų pagrindinė funkcija – kramtyti, t.y. smulkinti maistą. Taip jie valosi mechaniškai, stimuliuojamas periodontas. Svarbus natūralus, termiškai neapdorotas, mineralais ir mikroelementais turtingas, nesmulkintas maistas.

7. Švarus dantų paviršius. Europoje dantų šepetėliai masiškai pradėti gaminti tik 1780 metais. Dar ankstyvesnio laikotarpio iškastos mūsų protėvių kaukuolės rodo mažesnį karieso paplitimą, nei dabar. Tai verčia susimąstyti. Deja po vadinamosios “žaliosios revoliucijos”, kai dauguma žmonių priversti maitintis pramoniniu ­‐ greitu maistu, kuriame labai mažai maistingų medžiagų ir gausu toksinų (pvz. pesticidų, fungicidų, saldiklių, fluoro, konservantų, etc.), mitybos pasikeitimas sąlygojo ir fizinę žmonių degeneraciją, natūralių apsaugos mechanizmų sutrikimą ir todėl burnos higienos procedūros tapo būtinomis. Čia jau reikalinga profesionali odontologų ir burnos higienistų pagalba, nes prie šių pasikeitimų mūsų organizmai neprisitaikę.

Klinikos gydytojai rekomenduoja, kad profesionali burnos higienos procedūra, kuri trunka apie valandą laiko būtų atliekama ne rečiau, kaip du kartus metuose. Vėliau burnos higienos procedūrą, susijusią su dantų apnašų šalinimu, išmatuos seilių pH, įvertins neuroendokrininės sistemos būklę, paskirs jums reikiamus mineralus ir mikroelementus, bet ir pateiks išsamią praktinę informaciją apie holistinį požiūrį į burnos sveikatą ir gydymo sprendimus. Kaip minėjome, šie sprendimai pagrįsti JAV mokslininkų darbais ir patikrinti klinikos “Aukštėja” klinikinėje praktikoje.

Profilaktikos programoje „Karta be karieso“ vaikų burnos sveikata pradedame rūpintis jiems dar negimus. Vaisiaus dantų užuomazgos jau susiformuoja nėštumo metu, todėl ir profilaktika turėtų prasidėti dar tik planuojant nėštumą, kad netrūktų maistingųjų medžiagų ir mikroelementų. Skiriamas ypatingas dėmesys būsimos mamos burnos ir viso organizmo sveikatai, tinkamai mitybai, mineralų ir mikroelementų korekcijoms, seilių pH. Vėliau kiekvienos amžiaus grupės vaikams yra taikomos individualios, asmeninės ir profesionalios burnos ertmės higienos procedūros. Prenataliniai mėnesiai ir priešmokyklinis amžius įvardijami “aukso amžiumi” karieso profilaktikoje.

Sveika burnos ertmė, sveiki dantys yra daugiau nei graži šypsena!

Kodėl verta rinktis mus?

20 METŲ PATIRTIS

AUKŠČIAUSIOS KVALIFIKACIJOS GYDYTOJAI

NAUJAUSIOS TECHNOLOGIJOS

AUKŠČIAUSIO LYGIO STRERILUMO KONTROLĖ

RŪPESTIS IR NUOŠIRDUMAS PACIENTAMS

Kitos paslaugos

2017-05-24T11:21:25+00:00